IP44

IP44 je označení podle normy, které musí splňovat každé svítidlo, pokud se má vyskytovat v prostředí, kde je prach nebo voda. První číslo řeší velikost prachových částic nebo předmětů a druhé číslo udává situaci, kdy se kolem svítidla vyskytuje nějakým způsobem voda.

Jsem neodborník, proto moje vysvětlení patří také neodborníkům. V podstatě jde vždycky a vždycky o ochranu zdraví. Aby se nestala nějakým způsobem patálie. 

Když se vezmou v úvahu všechny vlastnosti, které má většinou kovové svítidlo napojené na elektrický zdroj, pak s tím musí výrobce svítidel počítat a vyrobit ho a pustit na prodej tak, aby mohl garantovat, že odpovídá všemu, co je předpisech, normách a že to mají prozkoušené na vzorcích, podle kterých pak vše vyrábí sériově. A že přesně takové svítidlo tedy může do prostředí, kde je prach a voda.

Takové prostředí je buď v koupeně, kuchyni, určitě nevyjmenuju úplně všechny možnosti, a pak kdekoliv venku.

Uvnitř domu. Prostě, kde se pustí voda, je nutno vzít v úvahu, že může stříkat, dělat mlhu, může se někam vylít (mám zkušenosti s prasklým akváriem třeba), může někam syčet pára (taky s kotlem už mám zkušenosti), může téct voda na podlaze (taky darling a bojler - bohužel mám zkušenosti). Ale určitě tam, kde se sprchujeme, myjeme si ruce, myjeme nádobí. Takové děti ve vaně umí prověřit zóny! Nebo horká voda a srážení páry na kovech, na zrcadle, na okně, to taky znáte? Úplně nejlepší zážitek je světlo plné vody na stropě na WC, když vás vytopí soused nad vámi (taky mám zkušenost - z obou situací, někoho jsem vytopila a někdo vytopil mě)

Venku. Prší, sněží, je mlha, stříká tady hadice, kape voda ze střechy na nějaké místo a klidně i po svítidle. Fajn jsou hry třeba o velikonocích s kýblem vody nebo stříkající pistole. A to se na nějaký nástěník nebo svítící sloupek nekouká v zápalu "boje".

Proto se na všechny takové situace musí myslet dopředu. A na to už, naštěstí, mysleli jiní, kteří na to přišli. Proto na to vypracovali celý návod a plán. Jaké to bude mít bezpečnostní prvky, jak to musí být značeno, aby Václav i John okamžitě poznali, zda je to správně.

A proč takový povyk kolem toho? Protože voda je vodivá. Je. A nějaké předměty taky. A to udělá při dotyku s odhaleným drátem pod proudem past. Proto se dráty musí ještě jednou izolovat (výrobce i elektrikář ví jak) a to nejen ve svítidle, ale i při napojení svítidla na hlavní rozvod v domě nebo zahradě.

No a IP44 říká, že dovnitř nepronikne nic o velikosti víc než 1mm, což může kromě tak hrozných věcí jako je drát, vidlička, nůžky být docela praktické. Nevejde se tam můra, vosa, beruška....ale mravenec jo. To je koumák. Ten se tam určitě nacpe i s mraveništěm.

A pak také IP44 říká, že tam nevnikne voda, ani když na to budu stříkat hadicí a sprchovat to.

Nutno poznamenat. Všimla jsem si, že IP44 svítidla do koupelny nebo ven, mají ještě pořád velkou estetickou hodnotu. Že jsou hezký. Jakmile je vyšší IP než IP44, většinou výrazně klesá estetika a převažuje technika. A pokud je to i hezké svítidlo, už to vyrábí pouze firma, která se na taková svítidla specializuje, vyrábí je z krásných materiálů a cena je samozřejmě výrazně jiná. Ale je to paráda.

Tak asi tak... zdraví Dagmar

(Co se týká těch použitých jmen. Mám je ráda. Kdybych byla v příštím životě elektrikář, chtěla bych se jmenovat Václav nebo John.)

Svítidla s IP44 do koupelny: → odkaz na svítidla do koupelny

Svítidla s IP44 venkovní : → odkaz na svítidla venkovní