Svítidla ve stylu Tiffany? Můžou nás dnes vůbec oslovit?

Jestli je chcete bezpečně poznat a to na první pohled, stačí si povšimnout zcela typického znaku. A nemůžete se splést. Jsou to skládané různě velké části barevných skel do tvarů. Jsou k sobě přichycena kovovým spojem. A tím bychom mohli skončit. Že to není vůbec těžké?

Chceme vědět víc, že? Dobře. Zapátrejme v době, kdy se ujala velké popularitě. Bylo to začátkem 20.století. Malíř s americkými kořeny Louis Tiffany vynikal jako populární designér. Věnoval se výrobě šperků ze skla. Později propracoval metodu spojování částí skla kovovými páskami. Typické pro toto pojetí umění je nedokonalost, tvary s určitou nepravidelností a překvapujícími efekty, které nelze při výrobě předpokládat. Tato metoda výroby přinesla nesmrtelnost jeho jménu. Styl Tiffany učaroval svými efekty i současným designérům.

Zmíníme anglického výrobce Interiors 1900. Specializuje se na moderní a současné pojetí techniky Tiffany. Inspiruje se ve vzorech dalšího génia své doby a tím je anglický návrhář textilních tkanin William Morris. I v dnešní době je velkým pojmem a jeho dílo je zcela nadčasové. Zpracování barevnosti a tvarů obrazců na textiliích se inspiruje nejen v japonské, čínské a další exotické zemi, ale vychází i z venkovské tématiky anglických ostrovů.

Interiors 1900 vychází ve svých návrzích právě u těchto dvou skvělých umělců a tím dává vzniknout nové moderní řadě svítidel s dekory, které i dnes osloví nejen příznivce stylu Secese nebo Art Deco, ale i tradičních moderních interiérů, do kterých svítidlo tohoto typu vnese energii a ducha. Tato firma se na to opravdu specializuje a proto má ve své nabídce zcela vyčerpávající ucelený sortiment. Tedy ve stejné kolekci a dekoru naleznete závěsy několika druhů a velikostí, stojací lampu, nástěnné svítidlo, samozřejmě stropní přisazené a několik stolních lamp.

Samozřejmě se tímto stylem Tiffany zabývá více nejen evropských výrobců svítidel. Další pěkné zpracování nabízí Faneurope z Itálie a najde se jich určitě i daleko víc. Některé solitérní kousky drží ve své nabídce i Searchlight, další anglický výrobce.

Rádi nabízíme svítidla, která jsou originální a mají za sebou nějakou tradici. V tomto případě se držíme těch, co nabízejí opravdu sklo a spojení je s kovovým materiálem. Na trhu se nacházejí i jiná svítidla, kde sklo nahrazuje polyakryl nebo jiný druh umělé hmoty. Cena je většinou na úplně jiné úrovni, provedení je většinou velmi čisté a tím zcela chybí náznak autentičnosti, která dělá svítidlo opravdovým skvostem ruční práce. Tato svítidla v naší nabídce nejsou a nebudou.

Pokud máte možnost vnímat originál, určitě nám dáte za pravdu, že atmosféra z takto rozsvíceného svítidla nelze ničím nahradit.