5 typů jak si vybrat LED svítidla

jak-vybrat-led-svitidlo-clanek-pikomal-obchod-svitidla-(600x312)

Moderní osvětlení se vyznačuje brilantními designovými tvary a způsobem provedení. Tu celou škálu tvarů si může dovolit zejména proto, že využívá integrovaný LED zdroj. Když se nebudeme pouštět do úplně odborných popisů, čím zde chceme nazývat integrovaný LED zdroj, jsem pro rovnou, tak jak jsem zvyklá...tak trochu po žensku.

Roztřídit, které informace jsou pro mě důležité. Abych se zorientovala, co vlastně potřebuji a jak si vybrat. A opravdu v tom nechci být úplně proškolená. Tedy co mě zajímá.

1. VYMĚNITELNÝ x NEVYMĚNITELNÝ (integrovaný) 

Vyměnitelné je vždycky všechno. Důležité je, kdo to může z hlediska legislativy, vyměnit. VYMĚNITELNÉ zdroje si může bez větších obtíží měnit kdokoli, kdo to zvládne jako dosud. A to úplně stejně jako jiný světelný zdroj - žárovku. Vypne se vypínač nebo jistič, stará žárovka se vyšroubuje a našroubuje nová. Rozdíl není žádný. Jen v tom, že nová žárovka je typu LED. Tady se nemusíme vůbec zabývat nějakým trafem, to se řeší přímo v žárovce.

NEVYMĚNITELNÉ se také dá vyměnit. Vymění to někdo, kdo zaručí výměnu čipu nebo trafa za stejné parametry, tedy to dobře zkontroluje, a zdroj, protože je většinou přišroubovaný a nebo přiletovaný pájkou, odletuje a přiletuje nový. To už chce trochu odbornosti a šikovných rukou. Rozhodně se to považuje za činnost, kterou si běžně člověk doma neudělá už jen z hlediska bezpečnosti, proto se to považuje za zdroj NEVYMĚNITELNÝ.

2. ZÁRUKA NA LED ZDROJE

Podle toho, jak moc svítíme a kde, se také odvíjí životnost čipu, zdroje nebo trafa. Světelné hodiny jsou výrobcem počítány na běžné používání v domácnosti. Pokud uvádí více než 25 tisíc hodin a 15 tisíckrát zapnutí a vypnutí, pak tím myslí to, že pokud budete doma svítit každý den ráno třeba 2 hodiny a večer 4 hodiny, pak co se týká rozvícení a zhasnutí, vydrží svítidlo 10 let. A co se týká odsvícených hodin, pak taky 10-11let. Mluvíme tady o svícení s poklesem kapacity na max. 80%. To ale závisí ještě na mnoha faktorech. 

Třeba na tom, v jakém prostředí se svítidlo nachází, zda je zde velké teplo nebo ne. Zvýšená teplota zkracuje životnost zdrojů. Proto v koupelnách při krytí IP44, kdy je zatěsněno stínidlo gumou, aby do něj nemohla voda, odcházejí zdroje častěji než třeba ve svítidlech venku. LED zdroje nejsou vůbec tak chladné, jak by se zdálo. Když svítí dlouho, vydávají i dost tepla. To si můžete sami vyzkoušet.

Výkyvy napětí v síti. To má také vliv. Na to je náchylné hodně elektroniky a LED driver, tedy trafo, je také elektronické.

Záruka neříká nic o tom, že by svítidlo nešlo opravit. Ta říká jen to, kdo případnou opravu bude hradit. A ten kdo platí, se rozhoduje, zda se svítidlo bude opravovat nebo ne. Oproti mobilním telefonům není potřeba svítidlo měnit každé 2 roky. Sama mám chytrý telefon už více než 4 roky a jen žasnu, co mi do něj chodí za aktualizace, jen abych si už koupila nový. Je totiž čím dál pomalejší a pomalejší. Od kliknutí uběhne minimálně půl minuty, než zareaguje. To přesně se vám se svítidlem rozhodně nestane.

3. INTENZITA SVĚTLA - STMÍVATELNOST

Že je člověk živočich, to se jistě shodneme. A že na některé přírodní zákony nemáme vliv, to se jistě shodneme taky. Jedním ze zákonů živočicha je, že se mu v závislosti na světle mění jeho aktivita. A to jak na intenzitě, tak na barvě. Intenzita je celkem jasná. Když je tma, tak se spí, když je světlo, tak je činnost. Tak funguje mnoho savců, tak funguje i člověk. 

Stmívání u světelných zdrojů je dobré si trochu ujasnit, každá technologie totiž funguje jinak. Když je to klasický halogenový zdroj, stačilo trochu napětí "přiškrtit" nějak tak jako proud vody ve vodovodním kohoutku a světlo svítilo méně. Méně elektriky, méně světla.

LED zdroje ale fungují na jiném principu. Je to blikání. V podstatě jde to, jak moc zdroj bliká. A to že bliká lze dokázat už jen tím, že si ho svítící vyfotíte na mobil...taky tam máte pruh přes fotky? Proto ne všechny stmívače fungují na každou LED ku. Nesmíme zapomenout, že se tu jedná o elektroniku, a ta spolu musí komunikovat. Stmívací LED sama o sobě není zárukou přesného stmívání. Musí k sobě mít stmívač, který této LEDce umí blikání regulovat.

LED čipy jsou i celkem citlivé a pokud po vypnutí vypínačem jsou ve vodičích ještě nespotřebované zbytky energie, LEDka si vesele ještě posvěcuje nějakou dobu, než je toho i pro ní málo.

4. BARVA SVĚTLA TEPLÁ x STUDENÁ

Velké téma. Právě v dnešní době. Dřív se svítilo klasickou žárovkou nebo halogenem, už u zářivky bylo patrné, že každý make-up vypadal, jako když tam vůbec není. Dnes se to hodně řeší právě s technologií LED. Protože nastal ten správný čas.

Když si v zásadě dodržíme, že domů patří barva teplá, nemůžeme nic zkazit. Teplá barva je 2500 - 3200K a u toho můžeme zůstat jako u barvy, která je příjemná pro oko a rodinné prostředí.

Když si ale dám do kuchyně, koupelny nebo pracovny neutrální bílou barvu, 4000 - 4500K, udrží mě toto světlo v aktivitě a kolem půlnoci nebudu věřit, že už je půlnoc. Možná je to lepší než šesté kafe nebo energetický drink, protože tělo se nechá takto ošálit a přirozeně reaguje aktivitou.

Studené světlo 5000 - 7000K bych dala do dílny, garáže, na výstavu nebo ven. To aktivitu přímo šponuje. Také se díky menší spotřebě dosáhne více světla. Je vhodné ho dát tam, kde má něco upozornit, dělat kontrast nebo jiný nápad. K bydlení to světlo ale není. To považuji za největší omyl.

Není úplně radno si s tím hrát, a jak se říká, všeho s mírou. Nadměrná aktivita není vždycky pro tělo ten nejlepší nápad. 

5. LÍBÍ x NELÍBÍ

Díky LED technologii se malé čipy poskládají do proužků a rázem je zde nekonečně mnoho variant pro tvary. Kruhy, pruhy, čtverce, elipsy, vlny, ramena, spirály. Toho se nikdy se svítidly s objímkami nedokázalo docílit. A to je prostě pokrok jak v technologii, tak v designu.

Tak teď už si jen vybrat takové svítidlo, které prostě chcete mít denně na očích. A jestli má měnit barvu, má se ovládat telefonem nebo má u toho dělat ještě jiné věci, to už necháme na každém. Protože to pokrok prostě umožňuje a mě to taky baví zkoumat a zkoumat a zkoumat.

Tak si to omrkněte a kdyby bylo potřeba, pomůžu s výběrem. A co nevím, to zjistím. zdraví Dagmar

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení