5 tipů na údržbu svítidel

Kopie návrhu jak na údržbu svítidel (600 na 320)

Musíme se dobře rozhodnout, jak který povrch ošetřit. Jinak se čistí kovový díl a jinak dřevěný. Jinak sklo, jinak plast a úplně jinak textil.

Je zřejmé, že pokud si pár jednoduchých úkonů dáme do svých pravidelných uklízecích rituálů, značně se nám prodlouží radost z pěkného osvětlení.

Pro začátek je dobré vybavit se pomocníky, kteří nám pomohou při průběžné očistě. Tím je rozhodně plochý štětec na malování, prachovka s vysokým vlasem, hadřík na vyleštění, vysavač. Dále je dobré mít po ruce šroubovák plochý malý, křižák a pokud některá svítidla potřebují imbus, pak je dobré ten přibalený v servisním sáčku neztratit a mít někde u věcí na údržbu. To budeme potřebovat na odmontování stínidel.

Typ číslo 1 – štětec a vysavač na mechanické čištění

Textilní stínidla je nutné pravidelně čistit od prachu. Prachovka ale není ta správná pomůcka. Nevhodně zvolený hadřík prach spíš zatlačí do struktury látky. Lepší je použít plochý malířský štětec. Samozřejmě nepoužitý na barvení, prostě takový, který jste k tomu vyloženě určili. Vytřením prachu z látky štětcem na balkóně nebo s vysavačem v ruce se značně prodlouží hezký vzhled stínidla.

Textilní stínidlo se nemůže namočit, nemůže se na něj stříkat čistící prostředek. Tady jsme odkázáni pouze na mechanické suché čištění.

Štětec dobře poslouží při ometání kostry, která má barevný na omak drsný nátěr. Určitě také na mosaikové nohy lamp, lepená stínidla ze sklíček. Všude, kde by hadřík nechával chloupky nebo by zbytečně tlačil prach do struktury.

Stejně tak závěsné šňůry opletené textilními vlákny. Tady by to sneslo trochu vlhkého hadříku. Rozhodně nenamočit, ale jen setřít nános prachu.

Dřevěné části svítidel bych čistila stejně jako stínidla textilní. Stejně tak rákosové, překližkové profily, terakotové stínidlo nebo papír. Ten snad raději pouze vyfoukat v bezvětrném počasí na balkóně, aby vám papírové stínidlo neuletělo jako drak.

 

Typ číslo 2 –voda a saponát na mytí oken

Pokud se jedná o stínidla, která jsou bílá a nemají na sobě malovaný dekor, je možné umýt ve vodě. Do vody přidejte přípravek na mytí oken. Voda s přípravkem na mytí nádobí není ta správná volba a mohou stínidlo, říkám tomu vyčmouhovat, tím myslím, že to oslepne a malinko zežloutne.

Stínidla jsou často blízko světelného zdroje a ohřívají se. Zbytky saponátů mohou dělat neplechu, proto je nezbytné pečlivé opláchnutí.

Možná je hloupost to připomínat, ale raději to udělám. Stínidla nepatří do myčky na nádobí. Je to z mnoha důvodů, je to například střídání teplot v myčce, manipulace, nevhodné prostředky na mytí a délka mytí. Celkově platí, čím méně vody tím lépe.

Malovaná stínidla pouze otíráme hadříkem namočeným v roztoku. Nesmíme tlačit. Každá barva toto čištění totiž nesnese.

 

Typ číslo 3 -přípravek na údržbu karosérií aut. Říkám mu konzervant.

Je to většinou tekutina s mnoha složkami, které se rády usazují. Před použitím rozhodně protřepat. Navíc toho budete potřeboval opravdu malinko. Míry jsou špendlíkové hlavičky. Tedy stačí trochu si odlít.

Kovy obecně nemají rády odmaštění. Potom se hodně kamarádí s kyslíkem a oxidují. Mikro póry, které prostě každý kovový povrch má, je dobré konzervovat, aby se tam přes mastnou vrstvičku kyslík nedostával. Nejlépe ihned po nákupu svítidla. Lépe se pak odstraňují hmyzí návštěvy, prach a případně i nežádoucí mastnota.

Po vybalení svítidla rozetřete nepatrné množství (stačí špendlíková hlavička) prostředku do hadříku a přejeďte po kovových částech. Nejde o to úplně to napastovat, ale pouze jemně nanést film, tedy jemně přejet hadříkem. Méně je více.

Pokud pravidelně saháte na bodovou část svítidla, často se u chromového lesklého povrchu objeví začernalé mapy. Tady reaguje pot nebo krém z rukou s kovem a zahříváním dochází k reakci. Doporučuji včas konzervovat nebo si zvyknout, že k uchopení bodovky je dobré vzít do ruky papír či utěrku, nebo prostě hned vyleštit.

Když si svítidlo rozbalíte, u objímek na ramenech jsou často samolepky s údaji od výrobce, které max. příkony zdrojů je možné použít. Výrobce je povinen si tuto informaci splnit. Vy jí ale nemusíte na svítidle mít, pokud ruší estetické hledisko nebo se zahřívá. Je to totiž samolepka a lepidlo se časem úplně doslova rozplizne na povrch.

Je lepší udělat si fotodokumentaci a samolepku sundat. Zbytky lepidla se odstraní opatrně benzínem a použije konzervant.

Stává se, že svítidla je potřeba vyleštit ještě před osazením skel. Jsou to většinou stropní svítidla. Když je elektrikář instaluje, v rukavicích to většinou nedělá a za monturu musí při upevnění holou rukou vzít. Jsou tam vidět otisky jeho rukou a často je to zdola vidět. A jen to přejet suchým hadrem nezabírá, tak co s tím?

Často leštím tato místa hadříkem se zbytkem benzínu nebo čpavkového čističe a pak přeleštím konzervantem.

Některé kovy zajdou teplem. Skoro to vypadá, jako by se tam vypálily modré a hnědé fleky. Kupodivu to jde vyčistit. Přípravek na bázi čpavku to zvládá velmi dobře. Konzervování je pak také na místě.

Venkovní svítidla takto ošetřovaná konzervantem budou rozhodně dlouho zdobit. Většinou mají podmínky ve vlhkém prostředí a zároveň i hejnu hmyzu.

Svítidla v koupelnách také musí odolávat vlhku, rozhodně je nakonzervovat ještě dříve, než budou „na ostro v provozu“

Kdykoli se použije hadřík s konzervací, následně přijde krok s prachovkou s vysokým vlasem a kov se vyleští do sucha a lesku. Prachovka se musí udržovat v bezva stavu, aby nám nějaký pevný kousek svítidlo nepoškrábal. Náchylné jsou hlavně lesklé povrchy mosazi, mědi, chromu nebo zlata.

Plastová svítidla často drží prach i z důvodu elektrostatické elektřiny. Dělá to uvnitř stínidel takový černý mapy. Osvědčil se mi přípravek na plasty. Tím se to dá dobře otřít a zmatovat. Jestli nevíte, kde to pořídit, tak jsme opět u aut. Ale zase upozorňuji. Malinko a lehce.

Typ číslo 4 - sprej na čištění křišťálových ověsů

Není příliš velká zábava svěšovat ověsy u velkého závěsu. Zvlášť když ty ověsy mají kroužky podobné těm na klíče. Myslím tím systémem. Pokud je svítidlo ve výšce, kdy nám ruce a nohy mohou upadnout i při práci ze žebříku, nejspíš nemáte tu nejlepší náladu ve svém životě. Řešením je sprej, kterým se ověsy postříkají a nechá se stéci zbytek na zem. Vyčistí se ověsy a zakonzervuje.

Pokud vezmeme v úvahu náklady na igelit pro malování pokojů, který ochrání povrch na zemi a sprej na křišťálové sklo versus čas strávený svěšením a zavěšením ověsů, je výběr poměrně jednoduchý.

 

Typ číslo 5 – vysavač je fajn pomocník

Všechny misky, půl-misky na stěnách, stojací lampy s miskou nahoře, stropní svítidla a podobné je potřeba alespoň jednou týdně vysát vysavačem s tím štěrbinovým nástavcem.

Hmyzí těla nejsou ve svítícím stínidle pěkná. A navíc se umí i doslova připéct na zdroj (pokud nemáte LED)

Jestli uvažujete o stropním osvětlení, které je na nedostupném místě, rozhodně se rozhlížejte po svítidlech s krytím. Kam nepronikne voda, většinou nepronikne ani hmyz.

 

Tyto rady a doporučení mám vyzkoušené. Musela jsem najít správné odpovědi na otázku, kterou dostávám opravdu často. Doufám, že vám to pomůže a pokud máte ještě jiné typy, podělte se se mnou.

zdraví Dagmar