Černý kovový lustr

Černá barva svítidel je opět v kurzu. Už nejspíš zcela vygradovala vlna moderních interiérů a studený kov v provedení lesklého chromu je na ústupu.

Jak to může černá barva nahradit? Tak to si hned řekneme.

Černý kovový lustr

 

Je výrazná a přesto neutrální. Není skoro vidět, přesto je viditelná v každém interiéru. Leda, že byste neměli doma varnou desku nebo televizní obrazovku.

Černá barva je převážně matná. Když je lesklá, pak se jedná spíš o černý chrom. Poznáte to podle toho, že v černém chromu jsou vidět odlesky interiéru. V černé barvě kovu se tak neodráží a jsou stále matné.

Černé plochy naopak vnesou dramatičnost, ponurost, honosnost. Velmi se zdůrazní okolní prvky. Je to skvělá barva na výstavu šperků, svítidel, skla, oblečení. V černých plochách se ale hůř žije. Působení na psychiku je podprahové. Působí dominantně a tvrdě. Kontrastně a velmi výrazně.

Černá barva vlastně ani není barva. Je to absolutní pohlcovač spektra, záření, energie. Vyznavači černé jsou velmi sofistikovaní, přesní, výrazní lidé. S černou se to musí umět. A vyžaduje to mnoho sebekázně. Proto volit černé linie je přesně tak akorát.

Z hlediska černé barvy je vhodné používat v interiéru náznaky. Linky, body, linie, kruhy, jednoduché závěsy, složitá vzdušná ramena. To působí efektně stejně jako linky na očích. Zdůrazní se, vyzdvihnou, potlačí nedostatky, provážou záměr. A to přesně zvládne černý kovový lustr.